Şuan sitemizde 4 salonda toplam 257 kişi bulunmaktadır.
normal okey

Pek çok internet sitesi ve uygulamalar kişilere canlı okey oynama imkanı sunmaktadır. Bazı internet siteleri sayesinde okey severler üye olmadan canlı okey oynayabilmektedirler. Okey oyunu basit bir oyun gibi gözükse de takipçisi ve oynayıcısı oldukça fazladır. Bu nedenle oyun platformları ve uygulamaları oldukça rağbet görmektedir.

Oyun platformları ve uygulamaları okey severlere bedava canlı okey oynama fırsatı sunmaktadır. Okey oyunu her ne kadar basit bir oyun olsa da puanlama sisteme bazen kafa karıştırıcı olabilmektedir. Çünkü okey oyunu sadece klasik okey ile sınırlı kalmamakta klasik okeyin yanı sıra düz okey ve okey 101 gibi çeşitleri de barındırmaktadır.

Bu nedenle bu yazıda sizlere farklı okey tarzlarının farklı puanlama seçenekleri ve taktikleri açıklanacaktır.

canlı okey

Canlı Düz Okey Puanlama Sistemi

Canlı okey oyunu platformlarında düz okey ne kadar oynanmak istediğine bağlı olarak seçilen sayıdan başlamaktadır ve başlangıçta her oyuncunun puanı eşit olmaktadır. Canlı okey oyna platformlarında o eli kim daha önce bitirirse o kişinin puanı sabit kalmaktadır.

Ancak diğer oyuncuların hepsinden 2 puan düşmektedir. Oyunculardan herhangi birinin puanı 0 olursa oyun bitmiş demektir ve puanı en yüksek olan kişi oyunu kazanmış olmaktadır.

Bedava canlı okey ve canlı oyun platformlarında her elin başlangıcında oyunculardan biri elinde göstergesinin olduğunu belirttiği zaman diğer oyuncu kişilerden 1 puan düşmektedir. Ancak bu söylem el dağıtıldıktan hemen sonra yapılmaktadır.

Canlı okey oyunu içerisinde yer alan oyuculardan biri elini okey olan taş ile bitirirse diğer oyunculardan düşülen puan 2 katına çıkmaktadır ve her oyuncunun hanesine -4 yazılmaktadır. Bunun haricinde eli bitiren oyuncu eğer çifte giderek elini bitirmiş ise her oyuncudan düşülen yine 2 katına çıkmakta her oyuncunun hanesine -4 puan yazılmaktadır.

Çifte gitmek; aynı renk ve aynı sayı taş gruplarından oluşmaktadır. Örneğin 2 tane sarı 7, iki tane mavi 3 gibidir. Elin bitmesi için 7 tane çift grubu oluşturmak gerekmektedir. Çifte gitmek normal okey ve canlı okey oyunu içerisinde gerçekten çok zordur ve bunu başarabilmek için biraz da şans gerekmektedir.

En çok sevilen kağıt oyunlarından birisi olan, Online batak oyunu oynamak isterseniz, En iyi Batak Oyunu isimli sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Canlı Düz Okey Taktikleri

Canlı okey oyunu sırasında yapılması gereken en önemli şey taşları takip etmektir. Eğer bir taş bekleniyorsa bu taşlardan kaç tane atıldığı mutlaka takip edilmeli ve iki tanesi de atılmış ise el yeniden düzenlenmelidir. Bedava canlı okey oynarken sıralı dizim yapmak oyundaki şansı iki kat arttıracaktır.

Çünkü renkli dizilişlerde beklenilen taşın hiçbir şekilde alternatifi olmazken sıralı dizilişlerde dizilimin her iki tarafına da taş eklenebilmektedir. Masadaki diğer oyuncuların attığı taşları takip ederek oyuncuların hangi taşları elinde tuttuklarını tahmin edebilirsiniz. Masadaki diğer oyuncuları izleyerek onlara ihtiyaçları olan taşları atmazsınız ve oyunu onlar adına biraz zorlaştırmış olursunuz.

101 canlı okey

101 Canlı Okey Puanlama ve Üyeliksiz Okey

İnternet ortamı insanlara üye olmadan canlı okey ve 101 oynama imkanı sunmaktadır. Ancak 101 oyunun puanlama sistemi biraz kafa karıştırıcı olabilmektedir. Bilgisayarlardan ve telefondan canlı okey oyna platformları sayesinde puanlama sistemi bilgisayar tarafından yapılmaktadır.

Bedava canlı okey 101 sisteminde el sonunda her oyuncunun istekasında kalan taşların sayılmaktadır. Bu sayım sonucunda değerler her oyuncunun hanesine puan olarak yazılmaktadır. Eğer oyunculardan yere herhangi bir seri açmamış olan olursa bu kişilere 202 puan yazılmaktadır. Eli kazanan oyuncuya ise -101 yazılmaktadır. Eğer oyunculardan herhangi biri işlek taş atarsa o kişiye 101 puan yazılmaktadır.

Canlı okey oyna oyun sonunda istekasında okey bulunan oyuncu varsa o oyuncuya da 101 puan ceza puanı yazılır. Bir oyuncunun yerdeki serisinden başka bir oyuncu okeyi alırsa, okeyi alınan oyuncunun hanesine 101 ceza puanı eklenmektedir. 101 oyununun sonunda toplam puan tablosunda en düşük puanı olan oyuncu oyunu kazanmıştır.

Üye olmadan canlı okey oyunu platformları haneye ceza ekleme taş değerlerini sayma işlemlerini hızlı bir şekilde yaptığı için bu platformlarda oynanan 101 oyunları normalde oynanan süre kıyasla oldukça kısa sürmektedir. Ayrıca hesaplama işlemleri hızlı olduğu için oyun, akışı bozacak herhangi bir şey olmadan daha akıcı bir şekilde devam etmektedir.